TUDTA, HOGY EGY
KARTON CIGARETTA ÁRÁBÓL
MEGMENTHETŐ EGY EMBER LÁTÁSA?
(https://righttosightandhealth.org) (A Látáshoz és az Egészséghez való Jog)
küldetése Ghánában az NCEH Északi Közösségi Szemkórház megalapítása,
amelynek célja a rászorulók ellátása függetlenül attól, hogy tudnak-e fizetni érte.
(Lejjebb részletesen bemutatjuk a kórházat.)
A jövőben tervezzük más szemkórházak és szemklinikák alapítását, melyek egy összefüggő hálózatot fognak alkotni.
ÖNFENNTARTÁS
Az Alapítvány által létrehozott kórházak és klinikák várhatóan 5 éven belül önfenntartóvá válnak, tevékenységük nem függ majd adományoktól.
EGYENLŐSÉG
Mindenki azonos minőségű ellátást kell, hogy kapjon, függetlenül attól, hogy fizet-e a szolgáltatásokért vagy sem.
KÖZÖSSÉG
Közösségünk igényei rugalmasan alakítják minden választásunkat és döntésünket.
PARTNEREK
Modellünk összefogja a közösségeket, partnerszervezeteket, állami és magán intézményeket, és a finanszírozókat, hogy elérjük közös célunkat. Hasznos együttműködést kívánunk kialakítani az értékek egymáshoz igazításával.
BETEGKÖZPONTÚ ÁPOLÁS
Megőrizzük minden ember méltóságát, akivel kapcsolatba kerülünk, és a betegközpontú ellátásra összpontosítunk.
MÉRHETŐ EREDMÉNYEK
A betegellátásból gyűjtött adatok fejlődésünk elsődleges meghatározói és alakítói. Az adatokat folyamatosan felhasználjuk munkánk minőségének ellenőrzésére és fejlesztésére, valamint közösségünk igényeinek megértésére és kielégítésére.
Dr. Simon Judit, az Alapítvány létrehozója és vezetője Magyarországon végezte el az Orvosi Egyetemet, ám egy akkori külföldi útja során szembesülnie kellett azzal, hogy a fejlett országok orvosi praxisához képest 20-25 évvel le vagyunk maradva. (Szerencsére az utóbbi években ez azért változott, ahogyan ritka magyarországi látogatásai során ezt tapasztalhatta.) Akkoriban azonban egy lehetőség látszott vonzónak, ha magas szintű orvosi munkát szeretett volna végezni: szintén orvos férjével együtt az Egyesült Államokba költözött. Letéve a különbözeti vizsgákat, New Jerseyben 1993-tól indított sikeres magánpraxist. Tíz év múltán azonban rájött, hogy hiába sikerült egy, a korábbiakban vágyott amerikai életszínvonalat elérni, valami végzetesen hiányzik az életéből. Ez pedig az önzetlen segítségnyújtás. Harmadik világbeli gyógyító útjai világossá tették számára, hogy orvosként egészen más dolog kényelmes körülmények között, jó anyagi feltételek mellett elvégezni olyan munkát, amelyet más szemsebész is el tud végezni, vagy elmenni egy olyan országba, ahol egy szemorvos jut egy millió emberre. E felismerés után nem sokat habozott, 2013-ban végleg Ghánába költözött. Ez egyáltalán nem volt magától értetődő döntés. Ghána egy egyenlítőhöz közel fekvő ország, a hőség, szárazság, a primitív körülmények (pl. az áram és vízellátás gyakori hiánya), a hihetlen szegénység a mindennapi élet velejárói. Mi magyarok igazán büszkék lehetünk arra, hogy ilyen adottságok között egy kitartó magyar asszony pár év alatt mi mindent volt képes létrehozni. Az alapítvány, a RTSAH (Right to Sight and Health – A Jog a Látáshoz és Egészséghez), egy nonprofit szervezetet, mely 2007 márciusában alakult meg. Az alapító tagok (Dr. Simon Judit szemsebész és Dr. Bruce Mintz belgyógyász, szakterülete az érgyógyászat), több mint 30 szürkehályog-műtétet és általános orvosi ellátást nyújtó missziót szerveztek 2003- 2013 között Mexikóba, Ghánába, és Kambodzsába, Szenegálba, Nicaraguába, a Fülöp-szigetekre, Kamerunba, és Haitiba. A RTSAH emellett adományozott egy sor orvosi és szemészeti felszerelést, ideértve ultrahangokat, réslámpákat, YAG lézert, operációs mikroszkópokat, sebészeti műszereket, varratokat, több ezer szemüveget és két mentőautót. Minden küldetéshez nagy mennyiségű gyógyszert és szemcseppet is adományozott. Ezenkívül az évek során számos fejlődő országból származó ápoló, orvostanhallgató és orvos oktatását támogatta, valamint támogatást nyújtott a klinikák felújításához és a szürkehályog-műtétek szűréséhez.
Odaköltözése óta a Tamale Oktató Kórház szemészeti osztályának vezetője. Fő motivációja humanitariánus elkötelezettsége volt. Úgy érezte, hogy a rövid szürkehályog-műtét küldetések során nem tudott eleget tenni a betegek érdekében. Folyamatos ellátást szeretett volna nyújtani, és minden szembetegséget, nemcsak szürkehályogot akart kezelni. A Tamale Oktató Kórházat választotta, mivel ott már működött egy szemészeti osztály nagy szakember gárdával, (szemészeti szaknővérek és optometristák), de szemész orvos nélkül. Észak-Ghánában súlyos hiányok tapasztalhatók az egészségügyi ellátásban, a rendkívüli szegénység, a lakosság elnyomó részének írástudatlansága, az infrastruktúra hiánya, a kifejezetten forró és száraz klíma, a pénzügyi környezet, így például a befektetések hiánya, stb. miatt. 2013 óta a RTSAH főként szemészeti műszerekkel, kellékekkel, gyógyszerekkel és szemüvegekkel támogatja a szemklinika munkáját. Pénzügyi támogatás is nyújt a szembetegségek szűréséhez, valamint a betegek utazásához és gyógyszeres kezeléséhez, amennyiben ezt nem tudjak megfizetni. Önkénteseket is fogad, ideértve az orvostanhallgatókat, az ápolókat és a szemészeket is.
Hogy még nagyobb hatást tudjon kifejteni Észak-Ghána szemgondozásában, az RTSAH egy közösségi szemkórház létrehozásának projektjébe kezdett, hogy jó minőségű és megfizethető szemészeti ellátást tudjon biztosítani a lakosság nagy részének; ez lesz az Északi Közösségi Szemkórház (NCEH).
Dr. Simon Judit
Dr. Kevin Miller
Dr. John Sandford-Smith
Dr. Simon Judit
Az Északi Közösségi Kórház (NCEH) alapítója és igazgatója
Jangu Isaah Ibrahim
Emberi Erőforrások
Collins Yeboah Asomani, Optometrista
Az optikai szolgáltatások osztályának vezetője
Mr. Jackson Tabka Kombat
Titkár
Adam Sirois, közegészségügyi szakember